Uzyskaj dotację w programie Ścieżka SMART
wesprzemy Cię naszym doświadczeniem!

Ścieżka SMART - Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

SMART ŚCIEŻKA – Dofinansowanie przeznaczone na finansowanie prac badawczo rozwojowych oraz wdrożenie ich wyników na rynek.

Jedna z najciekawszych propozycji dotacji w latach 2021- 2027. Nabór dedykowany jest projektom w wyniku których dojdzie do wdrożenia innowacji produktowej lub w procesie biznesowym co najmniej w skali kraju.

SMART ŚCIEŻKA w pigułce

Dla kogo: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy

Kiedy: aktualnie do 15 listopada. Kolejne nabory w 2024, kilka razy do roku.

Poziom dofinansowania : maksymalnie 70% ( w zależności od miejsca realizacji inwestycji, wielkości przedsiębiorstwa, zakresu projektu)

Maksymalna i minimalna wartość projektu : brak ograniczeń

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z programu Ścieżka SMART?

Ścieżka SMART to wyjątkowy nabór, umożliwiający pozyskanie środków na bardzo szeroki katalog wydatków, na przykład:

Linia technologiczna

Kompleksowa linia technologiczna umożliwiająca wytworzenie nowego produktu lub wdrożenie innowacyjnego rozwiązania do procesu produkcji​

Hala produkcyjna

koszty robót budowlanych w ramach budowy nowego budynku

Zakup maszyn

Zakup maszyn i urządzeń do produkcji lub świadczenia usług

Wynagrodzenia

Koszty wynagrodzenia personelu badawczo rozwojowego i innych pracowników

Doradztwo

Doradztwo przy wdrażaniu innowacji produktowej lub procesowej

Targi

Udział w targach

Wartości niematerialne

Wartości niematerialne i prawne

OZE

Instalacja fotowoltaiczna, inne rozwiązania z zakresu OZE

Sklep internetowy

sklep internetowy (pod warunkiem nazwania go na przykład dedykowanym oprogramowaniem do sprzedaży internetowej oraz zaksięgowania jako wartości niematerialne i prawne)

Innowacyjne oprogramowanie

Realizacja innowacyjnego oprogramowania, systemów informatycznych

Co trzeba zrobić, aby móc aplikować?

  1. dysponować wynikami prac b + r albo posiadać pomysł na ich przeprowadzenie w ramach realizacji agendy badawczej;

  2. obligatoryjnie w ramach projektu zrealizować moduł B + R lub moduł wdrożenie innowacji (bardziej szczegółowe informacje na temat modułów znajdują się poniżej);

  3. dysponować odpowiednim zapleczem kadrowym, technicznym i finansowym na cele realizacji projektu;

  4. w przypadku budowy – posiadać dokumentację potwierdzającą możliwość jej realizacji, w tym np. Ocenę oddziaływania na środowisko, pozwolenie na budowę;

  5. powiązać wdrożenie innowacyjnego rozwiązania z obecną strategią przedsiębiorstwa;

  6. zdefiniować obligatoryjne wskaźniki środowiskowe odzwierciedlające zasady 6R w innowacyjnych procesach lub produktach w projekcie;

  7. skontaktować się z VSS – doradzimy i pomożemy z każdym z powyższych podpunktów, a również kilkudziesięcioma innymi niezbędnymi dla pozytywnej oceny projektu.

 

Moduły w projekcie

Z czego składa się projekt kierowany do Ścieżki SMART?

Moduły obowiązkowe

Moduł B+R

LUB

Moduł wdrożenie innowacji

Moduły nie obowiązkowe

Moduł infrastruktura B+R

Moduł kompentencje

Moduł internacjonalizacja

Moduł zazielenienie przedsięborstw

Moduł cyfryzacja

Specyfika naboru, to przede wszystkim podział na moduły fakultatywne oraz obligatoryjne. Każdy wnioskodawca musi zaplanować moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji – w wyniku ich realizacji niezbędne jest wdrożenie innowacji w skali krajowej.

Prowadzenie prac B+R samodzielnie przez wnioskodawcę nie jest konieczne – możliwe jest zaplanowanie jedynie modułu wdrożenie innowacji przy spełnieniu warunku, że innowacja w skali minimum krajowej jest efektem wyników prac B+R, wnioskodawca dysponuje dokumentami potwierdzającymi ich przeprowadzenie bądź zakup (np. umowy z wykonawcami, dokumenty księgowe) oraz ma uregulowane prawienie kwestie dotyczące praw własności intelektualnej.

Dofinansowanie modułu obowiązkowego w ramach projektu stanowi punkt wyjścia do starania się o środki na realizację jednego, kilku lub wszystkim modułów fakultatywnych (Infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenianie przedsiębiorstw, kompetencje, internacjonalizacja). Regulamin naboru SMART ścieżka pozwala na realizację wszystkich 7 modułów, zarówno w ujęciu linearnym, jak również niezależnie – moduły obligatoryjne zawsze muszą prowadzić do wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej.

Ścieżka SMART - 2 obowiązkowe moduły ('jeden z' lub oba)

Zgodnie z założeniami naboru, obowiązkowo każdy projekt przewiduje realizację tego modułu lub wdrożenia innowacji. Moduł ten obejmuje dofinansowanie przeprowadzenia prac B+R, w ramach których opracowana musi zostać innowacja procesowa lub produktowa przynajmniej w skali kraju. W ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej wsparcie w module przeznaczyć można na:

  • wynagrodzenie personelu badawczo rozwojowego;

  • zakup usług zewnętrznych (podwykonawstwo dotyczące badań i usług doradczych związane z projektem) – maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i prac rozwojowych ponoszonych w Module B+R,

  • koszty amortyzacji aparatury naukowo-badawczej oraz amortyzacji budynków,

  • koszty dzierżawy i wieczystego użytkowania gruntów,

  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych,

  • koszty operacyjne oraz zakup materiałów i środków eksploatacyjnych związanych bezpośrednio z pracami B+R,

  • koszty pośrednie (ogólne).
    W przypadku gdy projekt przewiduje realizację więcej niż jednego modułu oprócz modułu B+R, koszty modułu B+R muszą wynosić co najmniej 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Wdrożone do działalności gospodarczej w ramach modułu oprócz powstania innowacji produktowej lub usługowej powinno prowadzić do pojawienia się na rynku rozwiązania lepiej zaspokajającego potrzeby odbiorców. Zgodnie z kryteriami wyboru projektów SMART Ścieżka nie narzuca konieczności każdorazowo opracowania innowacji produktowej – możliwe jest również znaczące usprawnienie/zmiana istniejących procesów, pod warunkiem, iż również zachowane będzie kryterium odnośnie nowości w skali kraju. Tak w module wdrożenie innowacji, jak B + R promowany jest rozwój nowych modeli biznesowych – o ile w ich wyniku możliwe będzie wdrożenie innowacyjnego rozwiązania mającego potencjał do kreowania nowych rynków, posiadającego pozytywne znaczenie społeczne czy obejmującego współpracę z podmiotami z trzeciego sektora lub jednostkami badawczymi. Niezbędne jest również spełnienie warunków w ramach kryteriów formalnych – związanych z politykami horyzontalnymi, posiadaniem odpowiedniego potencjału kadrowego, finansowego i technologicznego czy racjonalnym zaplanowaniem wydatków w ramach projektu. Kryteria formalne dotyczą również działań zaplanowanych w pozostałych modułach projektu.

Kryteria wspólne dla modułów

Moduł wdrożenie innowacji (dofinansowanie wdrożenia w przedsiębiorstwie wyników prac B+R, posiadanych przez Wnioskodawcę lub będących efektem realizacji modułu B+R)
Wydatki w ramach modułu:

  • zakup lub leasing gruntów oraz nieruchomości zabudowanych,

  • zakup lub leasing środków trwałych innych niż nieruchomości,

  • nabycie robót i materiałów budowlanych,

  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych,

  • zakup usług zewnętrznych związanych ze wsparciem innowacji,

  • zakup usług doradczych,

koszty związane z ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia umowy o dofinansowanie.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poprzez stworzenie przedsiębiorcom możliwości samego wdrożenia wyników prac B +R – przeprowadzonych przez niego samodzielnie lub na jego zlecenie lub też nabytych poza projektem w formie innowacyjnego rozwiązania tj. nowego/ulepszonego produktu/usługi lub nowego/ulepszonego procesu. Nowe rozwiązanie dotyczyć musi funkcji działalności przedsiębiorstwa – w zakresie produkcji wyrobów lub świadczenia usług (innowacji procesie biznesowym).

Ścieżka SMART to również 5 nie obowiązkowych modułów

W naborze Smart Ścieżka istnieje 7 modułów – opisane dwa obligatoryjne oraz 5 fakultatywnych, z których można zrealizować wszystkie, wybrane lub żaden. Każdy z nich dedykowany jest innemu działaniu w ramach projektu, realizacja danego modułu fakultatywnego może, ale nie musi być uzależniona od realizacji innych modułów. Dofinansowanie obowiązkowo przeznaczyć należy na moduł B +R lub moduł wdrożenie innowacji, oprócz nich wnioskodawcy mogą realizować również:

 

w jego ramach sfinansować można koszty utworzenia centrum badawczo – rozwojowego na terytorium Polski. Centrum badawczo-rozwojowe musi prowadzić do realizacji agendy badawczej określonej we wniosku, prowadzącej do powstania innowacji produktowej lub procesowej w skali kraju.

Środki w ramach projektu, w tym module przeznaczyć można na dofinansowanie działań ukierunkowanych na zieloną transformację przedsiębiorstwa, tj. na cele usprawnienia gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia zanieczyszczenia, wdrożenia efektywniejszej gospodarki materiałowej, ekoprojektowania czy weryfikacji technologii środowiskowych. Działania w ramach zazieleniania przedsiębiorstw wspierać mają wdrażanie zrównoważonego rozwoju do działalności gospodarczej,

Wydatki w ramach projektu przeznaczyć można na doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzajacych, zdobywanie przez nich nowych umiejętności wspierających realizacje zadań określonych w innych modułach. Nabywanie kwalifikacji i wiedzy dopuszczalne jest w ściśle określonych obszarach, min. prac B +R, obsługi infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach projektu, gospodarki o obiegu zamkniętym, ochrony własności przemysłowej, zarządzania innowacjami, inteligentnych specjalizacji, polityki klimatycznej.

Ma na celu zapewnienie transformacji cyfrowej oraz cyberbezpieczeństwa działalności przedsiębiorstwa wnioskodawcy. W jego ramach możliwa jest zarówno transformacja cyfrowa działalności produkcyjnej jak i usługowej poprzez wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych. Mogą one na przykład obejmować wprowadzenie efektywnej gospodarki odpadami powstającymi w procesach produkcyjnych w ramach wskazanego przez wnioskodawcę modułu obligatoryjnego czy generalnie obejmować proces transformacji technologicznej zdefiniowany w projekcie. Cyfrową transformacją przedsiębiorstw powiązać można z wdrożeniem nowego modelu biznesowego zarówno w zakresie produkcji wyrobów jak i świadczenia usług.

Moduł ten obejmuje działania związane z promocją zagraniczną produktów będących własnością przedsiębiorcy – na przykład pokrycie kosztów udziału w wydarzeniach typu targi, oraz dotyczy procesu uzyskania ochrony własności przemysłowej lub ich obrony w przypadku wystąpienia naruszenia.

Podsumowanie

SMART Ścieżka, to nabór w którym dofinansowanie obowiązkowo ma spowodować wdrożenie innowacji w skali kraju. Nowe rozwiązanie stanowić musi efekt prac B +R, realizowanych w ramach modułu B+R lub zakupionych, zleconych, wykonanych poza projektem – moduł wdrożenie innowacji. Oprócz kosztów związanych z modułami obligatoryjnymi, w pozostałych zaplanowanych modułach możliwe jest ponoszenie wydatków mających na celu min. dofinansowanie transformacji cyfrowej, doskonalenie kompetencji kadry wnioskodawcy, zwiększenie efektywności energetycznej czy działania, których skutkiem będzie internacjonalizacja działalności przedsiębiorstwa wnioskodawcy.

Projekt musi wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje. Maksymalny okres realizacji projektu założony przez PARP, nie może wykraczać poza 31.12.2029 r.

Umów się na bezpłatną konsultację!

Odpowiadamy w ciągu 12h




    Dane kontaktowe

    VSS Sp. z o.o.

    +48 519 581 670
    biuro@vss.com.pl

    34-100 Tomice ul. Dworska 51

    NIP: 9512494145
    REGON: 384891620
    KRS: 0000814361

    Numer kontaktowy: +48 519 581 670
    E-mail: biuro@vss.com.pl

    34-100 Tomice ul. Dworska 51