Budżet funduszy europejskich na dotacje dla przedsiębiorców w Polsce na lata 2021-2027 wynosi aż 770 mld złotych. To najwyższa kwota, jaką nasz kraj otrzymał od początku członkostwa w UE. Środki zostaną przeznaczone na rozwój w kilku obszarach: badania, innowacje, przedsiębiorczość, infrastruktura, klimat i ochrona środowiska, energetyka, cyfryzacja, edukacja i sprawy społeczne. Co warto wiedzieć o aktualnych programach dla przedsiębiorców?
W jakich programach można otrzymać dotacje dla przedsiębiorców?
Obecnie dotacje dla przedsiębiorców zapewnia przede wszystkim Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. W ramach tego projektu można wnioskować o wsparcie finansowe w obszarach infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, wdrażania nowych rozwiązań, automatyzacji i robotyzacji oraz zielonej gospodarki. Przedsiębiorcy mogą także korzystać z programów regionalnych, w ramach których do każdego województwa trafiła pula środków na dotacje z Funduszy Europejskich:
- dolnośląskie – 870 mln euro
- kujawsko-pomorskie – 1,475 mld euro
- lubelskie – 1,768 mld euro
- lubuskie – 736 mln euro
- łódzkie – 1,631 mld euro
- małopolskie – 1,541 mld euro
- mazowieckie – 1,67 mld euro
- opolskie – 763 mln euro
- podkarpackie – 1,661 mld euro
- podlaskie – 992 mln euro
- pomorskie – 1,129 mld euro
- śląskie – 2,365 mld euro
- świętokrzyskie – 1,106 mld euro
- warmińsko-mazurskie – 1,228 mld euro
- wielkopolskie – 1,070 mld euro
- zachodniopomorskie – 1,311 mld euro.
Warto skorzystać również z możliwości, jakie oferuje Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw w makroregionach. O dofinansowanie w ramach tego projektu mogą starać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z następujących województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz mazowieckie (z wyłączeniem Warszawy i powiatów ją otaczających). Wsparcie finansowe jest przewidziane przede wszystkim dla start-upów, branży turystycznej oraz firm zainteresowanych automatyzacją i robotyzacją działalności bądź transformacją modeli biznesowych w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Jak aplikować o dotacje unijne na rozwój firmy?
Aby uzyskać dotację unijną na rozwój firmy, należy zacząć od wyboru odpowiedniego programu. Możliwości finansowania działalności gospodarczej znajdziesz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich oraz w wyszukiwarce dotacji online. Następnie trzeba przygotować stosowną dokumentację. Sporządzenie wniosku jest procesem trudnym i czasochłonnym, dlatego warto dopełnić formalności przy pomocy specjalistów. Znają oni wszystkie kryteria i wymogi procedury, co znacznie zwiększa szansę na akceptację aplikacji przez urzędników.
Największe szanse na otrzymanie dotacji na rozwój firmy mają przedsiębiorcy, którzy starają się o dofinansowanie na rozwój infrastruktury B+R, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, inteligentne specjalizacje, zakup nowoczesnych maszyn i sprzętu produkcyjnego, wdrażanie rozwiązań wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, szkolenia pracowników i wzmacnianie współpracy gospodarczej z innymi państwami. Wysokie szanse na wsparcie finansowe mają również działania na rzecz ochrony środowiska, takie jak zagospodarowanie odpadów, produkcja energii ze źródeł odnawialnych czy zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza.