Fundusze Europejskie na rok 2023 dla Małopolski

Fundusze europejskie

Fundusze europejskie wielu przedsiębiorcom zapewniły możliwości rozwoju, w znaczący sposób przyczyniły się do ukształtowania nowoczesnej gospodarki krajowej. Dotacje unijne przyczyniły się do aktualnej pozycji Polski tak na arenie międzynarodowej, jak i w ramach unii europejskiej. Dedykowane są bardzo różnym obszarom działalności gospodarczej, korzystać z nich mogą przede wszystkim mikro, mali i średni przedsiębiorcy.

Dotacje unijne – podstawowe informacje

Źródła pozyskiwania dotacji

Źródła finansowania można generalnie podzielić na programy centralne i dedykowane poszczególnym regionom. Za większość tych, które odnoszą się do skali krajowej odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w skali województwa wsparcie unijne uzyskać można przeważnie za pomocą regionalnych programów operacyjnych. Swoisty wyjątek stanowią fundusze europejskie dla Polski Wschodniej obejmujące wsparcie dla konkretnych województw (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie i część Mazowsza – bez Warszawy i przyległych powiatów.) Istnieją również specjalne programy dedykowane np. wsparciu prowadzenia działalności gospodarczej przez rolników czy osoby zamieszkujące na terenach wiejskich.

Rodzaje dofinansowania

W kontekście ogólnym, dofinansowanie podzielić można na zwrotne i bezzwrotne. W praktyce oznacza to, że dotacje pierwszego typu w każdym przypadku należy oddać – są to np. kredyty, pożyczki – korzystniejsze od rynkowych pod względem np. oprocentowania czy kosztów udzielenia wsparcia. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie jest kredyt technologiczny – wbrew nazwie będący dotacją bezzwrotną. W ramach tej dotacji dedykowanej dla sektora mśp Bank Gospodarstwa Krajowego, mówiąc w uproszczeniu, spłaca kredyt zaciągnięty w placówce komercyjnej. Większość dostępnych na rynku środków wsparcia jest jednak bezzwrotna – poziom dofinansowania zależy zwykle od regionu i wielkości przedsiębiorstwa.

Wnioskowe ABC – czyli w jakim programie fundusze europejskie będą najbardziej dostępne?

Jednoznaczna odpowiedź na tak sformułowane pytanie świadczyć może dwojako – z jednej strony o praktycznie wszechwiedzy w odniesieniu do funduszy europejskich, z drugiej o totalnym braku informacji na temat istoty tego, czym są fundusze europejskie dla nowoczesnej gospodarki. Przede wszystkim, inne źródła pozyskiwania dotacji rekomenduje się dla jednoosobowej działalności gospodarczej, inne np. dla średnich przedsiębiorstw, nawet wtedy, kiedy kryteria obligatoryjne nie dotyczą wielkości firmy. Taka praktyka, realizowana przez firmy świadczące rzetelne usługi doradcze ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie interesów klienta – nie sztuką jest złożenie wniosku, ale pozyskanie dotacji unijnej i rozliczenie wniosku w taki sposób, aby nie było konieczne dokonywanie jej zwrotu. Przykładowo, jeden z najpopularniejszych ostatnio konkursów to ścieżka smart – konkurs w którym obligatoryjny jest moduł wdrożenie innowacji lub moduł w którym przeprowadzić trzeba prace badawczo rozwojowe – bywa rekomendowany również dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, korzystających z księgowości uproszczonej. Zgodnie z regulaminem naboru znajdującym się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, nie istnieją formalne przeciwwskazania, aby firmy takie aplikowały w ścieżce smart, dostępne w ramach programu fundusze europejskie dedykowane są jednak raczej na duże inwestycje, dla firm prowadzących pełną księgowość, co pozwala na przygotowanie rzetelnego modelu finansowego. Innymi słowy, rekomendacja w jakim programie starać się o środki unijne aby np. możliwa była budowa hali produkcyjnej nie zawsze będzie taka sama dla dwóch różnych firm – dobór najlepszej ścieżki uzyskania dofinansowania to jeden z podstawowych obowiązków rzetelnej firmy doradczej.

Na co możemy przeznaczyć pozyskane w ramach programu fundusze europejskie?

ROZPOCZYNANIE DZIAŁALNOści gospodarczej

Momentem, w którym wiele osób zaczyna interesować się możliwością zdobycia finansowania zewnętrznego jest rozpoczęcie działalności gospodarczej. Uzyskanie dofinansowania zapewnia bardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, umożliwia zdobycie przewag konkurencyjnych już na pierwszych etapach prowadzenia firmy. Osoby bezrobotne ( z nielicznymi wyjątkami) mogą na ten cel uzyskać finansowanie w urzędzie pracy, pozyskując specjalne dedykowane środki na założenie działalności gospodarczej. Wymogi są bardzo różne w zależności od konkretnego Urzędu (właściwość jednostki wynika z miejsca zamieszkania przyszłego beneficjenta), wiązać się mogą z posiadaniem odpowiedniego tytułu zawodowego, kompetencji, wiekiem czy okresem rejestracji jako osoba bezrobotna. Każdorazowo weryfikowany jest jednak np. fakt, czy dana osoba nie posiada dodatkowych dochodów – np. z najmu, oraz czy nie popełniła przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Maksymalna kwota dotacji to zwykle pomiędzy 20 a 30 tysięcy złotych, z której część można w niektórych urzędach przeznaczyć na zakup materiałów, co stanowi swoisty wyjątek.

fundusze europejskie na rozwój działalności gospodarczej

Dotacje dla sektora mśp to aktualnie przede wszystkim Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki i Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Instytucją, która obecnie odpowiedzialna jest za prowadzenie naborów jest przede wszystkim Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – co wynika z faktu, że konkursy w ramach polityki regionalnej dopiero powoli zaczynają startować. Możliwe jest staranie się o środki przede wszystkich w ramach ścieżki smart – wsparcie dedykowane dla całego kraju, przedsiębiorcy z terenów Polski Wschodniej mogą również aplikować o środki ze wsparcia na procesy wzornicze. W obu naborach – co chrakterystyczne dla konkursów w skali krajowej, konieczne jest wprowadzenie innowacji. W ramach dotacji można sfinansować środki trwałe, zakup maszyn czy wartości niematerialne i prawne. Dotacje mają na celu wprowadzenie nowych produktów, a dofinansowanie można przeznaczyć generalnie na redukcję kosztów produkcji czy świadczenia usług, usprawnienie istniejących procesów. Szczególnie interesującym z perspektywy rozwoju firm naborem jest ścieżka smart – oprócz modułów obligatoryjnych możliwe jest np. realizowanie działań w ramach modułu zazielenienie przedsiębiorstw, uzyskanie wsparcia na rozwój kompetencji czy działalność jaką prowadzą instytuty badawcze.

Dotacje małopolska, aktualne konkursy.

Małopolscy przedsiębiorcy, tak samo jak pochodzący z terenu innych województw, mają możliwość aplikowania o środki w ramach konkursów krajowych, na przykład wspomnianego Ścieżka SMART, ale również skorzystania z naborów dedykowanych dla regionu.

Konkurs FEMP.08.07 – sprawiedliwa transformacja (Małopolska zachodnia)

Planowany jest konkurs w ramach FEMP.08.07 – Rozwój firm wspierający sprawiedliwą transformację – stanowiący szansę, w jakiej dofinansowanie mogą uzyskać również mniejsze przedsiębiorstwa.

Możliwe do zdobycia w tym programie Fundusze Europejskie przeznaczone są dla przedsiębiorców działających na terenie Małopolski Zachodniej (tj. powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i wadowickiego).

Planowany termin naboru: 31.07.2023- 05.09.2023

Planowane typy projektu:
A. Inwestycje rozwojowe (w tym produkcyjne, logistyczne i B+R, w zakresie zapobiegania i ograniczenia powstawania odpadów oraz zmniejszenia zużycia zasobów środowiskowych) prowadzące do zmiany profilu działalności przedsiębiorstw lub do tworzenia nowych miejsc pracy. Planowany nabór wydaje się zatem świetną możliwością dla skorzystania z funduszy europejskich również przez podmioty prowadzące firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Wspierane inwestycje nie będą miały charakteru odtworzeniowego, ale tylko i wyłącznie rozwojowy.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie 100 000,00 PLN
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie 10 000 000,00 PLN

Przedmiotem wsparcia będą przedsięwzięcia obejmujące przede wszystkim:

– inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną (w tym np. zakup nieruchomości i wyposażenia, zakup maszyn i urządzeń, zakup środków trwałych, zakup wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do wprowadzenia nowych/ulepszonych produktów/usług/procesów biznesowych) Otwarta pozostaje kwestia, czy w ramach naboru sfinansować będzie można również leasing środków trwałych niezbędnych na cele prowadzenia działalności;
podnoszenie kwalifikacji pracowników jako element inwestycji rozwojowej (w tym np. szkolenia związane z nabyciem nowych umiejętności lub przekwalifikowaniem pracowników, w szczególności w związku z rozszerzaniem lub zmianą profilu działalności). Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, czy zostanie zapewnione finansowanie finansujące edukację prowadzącą do uzyskania tytułu zawodowego;
– zakup usług rozwojowych na rzecz wspieranych MŚP (np. konsulting, doradztwo).

Dokumentacja dotycząca naboru powinna zostać opublikowana co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem konkursu, aby zainteresowane firmy mogły odpowiednio się przygotować przed złożeniem wniosku. Nie znamy jeszcze na ten moment katalogu kosztów kwalifikowanych w ramach programu, przygotowanie budżetu projektu stanowi jednak pierwszy krok, od którego warto zacząć. Fundusze Europejskie dla nowoczesnej gospodarki, z których możliwe będzie uzyskanie dotacji posiadają jednak szereg wytycznych ogólnych, umożliwiających przygotowanie wstępne do aplikowania już na tym etapie.

Zachęcamy do skorzystania z doradztwa już na obecnym etapie, celem zdobycia dofinansowania dla prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej.

Skontaktuj się z nami!