Inwestycje w szkolenia dla pracowników realnie wpływają na tempo rozwoju firmy i umocnienie jej pozycji na rynku. Wielu pracodawców nie zdaje sobie z tego sprawy. Rezygnują oni z finansowania kursów zawodowych dla kadry, ponieważ obawiają się, że wysoko wykwalifikowani pracownicy zmienią miejsce zatrudnienia. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego takie obawy są zbędne oraz udowadniamy, że organizacja szkoleń przynosi same korzyści.
Najważniejsze korzyści z inwestowania w szkolenia dla pracowników
Podstawową korzyścią z inwestowania w szkolenia dla kadry jest wzrost efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki aktualizacji wiedzy i zdobyciu nowych umiejętności pracownicy wykorzystują nowe metody w wypełnianiu codziennych obowiązków, szybciej podejmują trafne decyzje i rzadziej popełniają błędy. Przedsiębiorcy, którzy systematycznie organizują szkolenia zamknięte w swoich firmach lub finansują udział kadry w kursach otwartych, obserwują również:
- poprawę wyników i wzrost zysków;
- szybsze dostosowywanie się działalności do dynamicznych zmian rynku;
- naturalne wyłanianie się nowych liderów i kierowników;
- łatwość w określaniu celów i potrzeb działalności oraz jej aktualnych trudności;
- większą motywację i zaangażowanie pracowników.
Warto wspomnieć o tym, że szkolenia to nie tylko nauka, lecz także okazja do integracji pracowników. Czas na lepsze zapoznanie się członków zespołu i odnalezienie wspólnego języka usprawnia grupowe działanie przy realizacji projektów. Dzięki temu współpraca jest bardziej efektywna i przebiega w przyjemnej atmosferze.
Czy szkolenia pomagają zatrzymać pracowników w firmie?
Badania potwierdzają, że możliwość podnoszenia kwalifikacji i rozwoju zawodowego to jeden z najważniejszych czynników, którą kandydaci do pracy biorą pod uwagę w wyborze pracodawcy. W przypadku, gdy pracownik otrzymuje ofertę od konkurencji, obecność merytorycznych szkoleń w firmie jest najważniejszym czynnikiem, jaki wpływa na decyzję o pozostaniu na obecnym stanowisku. Zmniejsza to rotację kadr i koszty, które przedsiębiorca musi ponosić w związku z rekrutacją nowych osób. Ponadto inwestowanie w dokształcanie kadry wpływa pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa, co przyciąga wartościowych i ambitnych kandydatów do pracy. Wydatki na kursy nie muszą być wysokie. Na szkolenia personalizowane, których program jest dostosowany do potrzeb i umiejętności pracowników danej firmy, można uzyskać dofinansowanie. Dotacje mogą pokryć nawet 80-100% kosztów kursów w Twoim przedsiębiorstwie.