Dotacje na cyfryzacje
Cyfrowa modernizacja Twojej firmy

Cyfryzacja w pigułce

Konkursy na cyfryzację mają na celu wdrożenie rozwiązań cyfryzacyjnych w firmach – poprawę efektywności, zarządzania, i konkurencyjności. Rozwiązania cyfryzacyjne wpływają korzystnie na działalność w praktycznie każdej branży – już w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się dwie możliwości starania się o wdrożenie takich rozwiązań z wykorzystaniem środków unijnych – szczegóły poniżej. Wsparcie w formie dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw

Na co możesz przeznaczyć środki?
Spełnienie celu wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego w praktyce

1. Oprogramowanie i aplikacje

Oprogramowanie i aplikacje gotowe ( tzw. pudełkowe), albo prace programistyczne mające na celu stworzenie oprogramowania specjalnie dla Twojej firmy – musi być specjalistyczne, zwykłe oprogramowanie biurowe czy księgowe nie kwalifikuje się do objęcia dofinansowaniem.

2. Sprzęt komputerowy

Sprzęt komputerowy potrzebny do wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego.

3. Roboty

Roboty służące usprawnieniu procesów produkcyjnych jako komponent fakultatywny projektu.

4. Linie produkcyjne

Linie produkcyjne, automaty i inne służące do wprowadzenia rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0

5. Prace budowlane

Roboty budowlane związane z instalacją maszyn i urządzeń;

6. Usługi doradcze

Usługi doradcze – związane z przeprowadzeniem audytu technologicznego i oceną dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa

7. Szkolenie pracowników

Szkolenie pracowników – umożliwiające skuteczne wdrożenie rozwiązania cyfryzacyjnego.
Cyfryzacja zakładu produkcyjnego

Dwa nabory - jeden cel

W przeciągu najbliższego kwartału ogłoszone zostaną dwa konkursy mające na celu wprowadzenie rozwiązania cyfryzacyjnego do przedsiębiorstwa. Pierwszy nabór to granty na cyfryzację – dedykowany dla całej Polski – drugi  “Rozwój MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0.” dla województwa małopolskiego.  Oba nabory warunkują konieczność wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego do działalności firmy. Kryteria wyboru projektów premiują przemysł i produkcję – jeśli działasz w innej branży, również skontaktuj się z nami – pomożemy Ci zweryfikować czy Twój projekt wpisuje się w regulamin konkursu.

1.Rozwój MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0

Nabór wniosków w którym uczestniczyć mogą wyłącznie mikro małe i średnie firmy działające na terenie województwa małopolskiego.Termin rozpoczęcia to 29.12.2023 potrwa do 04.04.2024 r. 

  • Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu- 200 000,00 zł 

  • Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu 3 000 000,00 zł 

  • Maksymalny poziom dofinansowania 80% (do limitu pomocy de minis max. 200 tys euro) lub pomoc regionalna – mikro i małe – 60%, średnie 50%

    Celem projektu jest wsparcie działań służących transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa i Przemysłu 4.0, w zakresie wytwarzanych produktów, oferowanych usług, stosowanych procesów lub przyjętych modeli biznesowych, a także działań podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa.

    Przed złożeniem wniosku należy zakupić usługę doradczą polegającą na opracowaniu planu transformacji cyfrowej i w kierunku Przemysłu 4.0 – Koszty usługi będą refundowane w wysokości 80 % w ramach pomocy de minimis. 

    Plan transformacji będzie podstawą i uzasadnieniem zaplanowanych w projekcie zakupów.

  • W ramach projektu sfinansować będzie można zakup oprogramowania, wartości niematerialne i prawne w formie licencji, patentów, know-how oraz innych praw własności intelektualnej  w celu wprowadzenia rozwiązania cyfrowego/technologicznego do działalności przedsiębiorstwa;

  • Zakup nowych środków trwałych, w tym maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego, wspierających rozwój działalności gospodarczej w kierunku cyfryzacji i Przemysłu 4.0;

  • Roboty budowlane, o ile są bezpośrednio związane z instalacją maszyn i urządzeń;

  • Komponent fakultatywny projektu – uzupełniający: usługi szkoleniowe dotyczące podnoszenia kompetencji i umiejętności przedsiębiorstw niezbędnych w procesach transformacji.

2. Granty na Cyfryzację - Agencja Rozwoju Przemysłu

Termin rozpoczęcia naboru wniosków planowany jest na I kwartał 2024 roku. Dedykowany dla mikro, małych i średnich firm z terenu całej Polski.

    • Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu : 40.000 € 

    • Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu : 200.000 €

    • Maksymalny poziom dofinansowania: 70% 

    • Wsparcie w ramach Pomocy De Minimis (od przyszłego roku limit pomocy będzie wynosił 300 000,00 euro na jedno przedsiębiorstwo na okres 3 lat)

    • Składa się z dwóch części – komponent fakultatywny i komponent obligatoryjny projektu.

      W części obligatoryjnej wniosku konieczne jest zaplanowanie wydatków na następujące inwestycje:

    • pozyskanie wartości niematerialnych i prawnych w postaci gotowego oprogramowania lub zleconych prac programistycznych;

    • usługi chmurowe typu SaaS, PaaS, IaaS czy CSaaS itp.,

      W praktyce umożliwia to pozyskanie środków na wdrażanie rozwiązań technologicznych takich jak przykładowo sklepy internetowe, platformy sprzedażowe, katalog produktów w rozszerzonej rzeczywistości AR, Automatyzacja z pomocą AI, konfiguratory, systemy CRM, systemy ERP, program CAD itp, aplikacje oraz wszelkie rozwiązania cyfryzacyjne służące sprzedaży czy zarządzaniu/monitorowaniu procesem sprzedaży/produkcji.

      W części fakultatywnej projektu kwalifikowane będą koszty na wdrożenie zakupionego oprogramowania lub usług chmurowych do działalności przedsiębiorstwa, tj:

    • Koszty niezbędnych środków trwałych – sprzęt komputerowy, serwery, roboty i maszyny automatyzujące proces produkcji (bezpośrednio związane z wdrożonym rozwiązaniem cyfryzacyjnym).

    • koszty szkoleń pracowników z wykorzystania nabytych technologii cyfrowych.

  •  

Jakie korzyści może odnieść z wdrożenia cyfryzacji Twoja firma?

Działania mające na celu wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego podejmowane są przez wielu przedsiębiorców, tym bardziej warto wykorzystać szansę dzięki której dużą część kosztów można sfinansować w ramach środków unijnych. Dofinansowanie może pomóc Ci podnieść konkurencyjność przedsiębiorstwa – na przykład poprzez redukcję kosztów – optymalizację zarządzania zapasami czy zmniejszenie zużycia półproduktów. Odpowiednio dobrany CRM poprawi przepływ informacji w firmie i podniesie jakość obsługi klientów. Doradztwo w zakresie opracowania diagnozy dojrzałości cyfrowej pozwoli na systematyczny rozwój z wykorzystaniem dotacji unijnych. Rozwiązania związane z magazynowaniem danych czy odnoszące się do pracy zdalnej wpisują się również w regulamin konkursu. Szkolenia dla pracowników umożliwią lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych i podniosą poziom efektywności działania. Warunki wynikające z regulaminu konkursu pozwolą też na wykorzystanie sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwie.

Co trzeba zrobić, aby móc aplikować w naborach?

      • W przypadku pierwszego z konkursów posiadać plan transformacji cyfrowej – chętnie pomożemy Ci z jego przygotowaniem;

      • Dokonać wyboru planowanego do zakupu oprogramowania i innych wydatków, które które spełniają warunki określone w regulaminie konkursu;

      • Dysponować odpowiednim zapleczem kadrowym, technicznym i finansowym na cele realizacji projektu;

      • Posiadać harmonogram działań zaplanowanych do realizacji w ramach złożonego wniosku;

        Skontaktować się z VSS – doradzimy i pomożemy z każdym z powyższych podpunktów, a również kilkudziesięcioma innymi niezbędnymi dla pozytywnej oceny projektu.

Umów się na bezpłatną konsultację!

Odpowiadamy w ciągu 12h




    Dane kontaktowe

    VSS Sp. z o.o.

    +48 519 581 670
    biuro@vss.com.pl

    34-100 Tomice ul. Dworska 51

    NIP: 9512494145
    REGON: 384891620
    KRS: 0000814361

    Numer kontaktowy: +48 519 581 670
    E-mail: biuro@vss.com.pl

    34-100 Tomice ul. Dworska 51