Branżowe centra umiejętności

Branżowe centra umiejętności, w skrócie BCU, to z założenia rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki kształcenia i egzaminowania w danej branży, mające zapewnić wsparcie istniejącym placówkom edukacyjnym i umożliwić tworzenie nowych. Podstawowym zadaniem BCU będzie rozwój szkolnictwa zawodowego. Mają one również pełnić funkcje promocyjne i innowacyjne. Docelowo, jako element Krajowego Planu Odbudowy stanowić będą kolejny krok  dla wzmocnienia reformy kształcenia zawodowego wdrażanej od 2019 roku.

Specyfika branżowych centrów umiejętności

120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności  stanowiło będzie nowość w systemie oświaty. Do końca roku 2023 powstać ma ich co najmniej 20, do końca roku 2024 kolejne 100. Przy składaniu dokumentacji wnioskodawcy będą dokonywali wyboru jednego z dwóch terminów zakończenia realizacji przedsięwzięcia. Nowo tworzone ośrodki przyczynić się mają do zapewnienia wykwalifikowanych kadr odpowiadających na potrzeby nowoczesnej gospodarki w poszczególnych branżach. Robotyka, mechatronika, przetwórstwo, spożywcze, transport, przemysł jachtowy, fryzjerstwo, kamieniarstwo, obuwnictwo czy budowa i strojenie fortepianów i pianin to jedynie kilka ze 120 dziedzin, na które pozyskać można dofinansowanie, obrazujące przy tym różnorodność w zakresie tworzonych ośrodków. BCU realizujące koncepcję centrów doskonałości zawodowej, rozwiązywać mają problemy związane z brakami kadrowymi, nieadekwatnymi do potrzeb rynku ofertami edukacyjnymi oraz niedostatkiem chętnych na podjęcie nauki. Każde z nich w okresie realizacji projektu ma za zadanie przeszkolenie co najmniej 200 osób. 

Na co można przeznaczyć dofinansowanie

Dotacja może zostać przeznaczona na następujące cele:

  1. Działania inwestycyjne – polegające na utworzeniu nowego BCU – nowy obiekt budowlany, albo realizowaniu inwestycji w już istniejącym – opierającej się na rozbudowie i/lub przebudowie i/lub remoncie istniejącej infrastruktury na potrzeby BCU.  Co do zasady BCU ma być zlokalizowane przy szkole prowadzącej kształcenie zawodowe lub CKZ.
  2. Pozostałe działania, w których jako koszt kwalifikowalny, objęty wsparciem dotacyjnym, ująć można min. zakup wyposażenia (maszyny, sprzęt, urządzenia techniczne związane z funkcjonowanie BCU), utworzenie struktury instytucjonalnej (np. powołanie rady BCU, wpisanie do odpowiednich rejestrów), czy typowe koszty ogólne, administracyjne (zatrudnienie pracowników, przygotowanie dokumentacji programowej dla kursów i szkoleń).

Wnioskodawcy zobligowani są do wskazania zarówno działań inwestycyjnych, jak również innych kosztów kwalifikowanych.

Jak pozyskać dofinansowanie na otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności

Celem otrzymania dotacji na pozyskanie dofinansowania konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w określonym terminie. Wniosek podlega ocenie według 13 kryteriów horyzontalnych i 21 kryteriów dostępu, które oceniane są zerojedynkowo, bez możliwości dokonywania poprawy w tym zakresie. Kryteria te dotyczą między innymi właściwej kwalifikowalności wydatków, zapewnienia odpowiedniego dofinansowania BCU czy zapewnienia dostępu dla osób z niepełnosprawnościami. Po spełnieniu tych kryteriów następuje ocena merytoryczna wniosku, w ramach której możliwe jest uzyskanie 140 punktów zgodnie z kryteriami merytorycznymi i premiującymi. W ramach tego kryterium jest min, oceniany sposób realizacji podstawowych funkcji BCU, tj. 4 następujących obszarów:

  • OBSZAR I – działalność edukacyjno-szkoleniowa
  • OBSZAR II – działalność integrująco-wspierająca
  • OBSZAR III – działalność innowacyjno-rozwojowa
  • OBSZAR IV – działalność doradczo-promocyjna

Kiedy można składać wniosek BCU


Nabór wniosków w terminie: od 15.10.2022 r. do 15.12.2022 r. do godz. 16:00.


Kiedy można zrealizować projekt Branżowego Centrum Umiejętności


Utworzenie BCU od 01.09.2023 r. do 31.12.2023 r. i zakończenie realizacji do 30.09.2025 r.

albo

Utworzenie BCU  do 31.12.2024 r. i zakończenie realizacji do 30.06.2026 r.


Ile można otrzymać w ramach BCU


Pomiędzy 9 000 000 PLN a 16 000 000 PLN na każde BCU, w zależności od branży. 

Jak złożyć wniosek BCU

Wnioski składane są w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu informatycznego FRSE zgodnie z określonym w regulaminie konkursu wzorem i zakresem, wraz z wymaganymi załącznikami. W ramach współpracy związanej z przygotowaniem wniosku zajmujemy się tak opracowaniem dokumentacji, jak również obsługą wniosku na BCU prowadzącą do podpisania umowy o dofinansowanie projektu.

Obowiązkowe partnerstwo w ramach BCU

Współpraca pomiędzy różnymi podmiotami stanowi ideę przewodnią dla powstania branżowych centrów edukacji. Docelowo planowane jest, aby służyły one również jako podmioty kojarzące absolwentów i pracodawców. Dla Wnioskodawcy jednak istotne jest, że projekt musi zostać zrealizowany w partnerstwie. Istnieje możliwość nawiązania partnerstwa, na etapie składania wniosku potwierdzonego przynajmniej listem intencyjnym, w jednym z trzech wariantów:

  1. Podmiot branżowy (lider) oraz organ prowadzący szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe lub CKZ;
  2. Organ prowadzący szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe lub CKZ (lider) oraz podmiot branżowy, 
  3. Spółka skarbu państwa (lider) lub przedsiębiorstwo państwowe (lider) oraz podmiot branżowy oraz organ prowadzący szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe lub CKZ, –partnerstwo trójstronne

Korzyści wynikające z Branżowego Centrum Edukacji

Realizacja projektu umożliwi łączenie biznesu z edukacją zawodową, a również ma za zadanie zapewnienie trwałej współpracy pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami. Możliwość realizacji działań inwestycyjnych dofinansowanych do poziomu 75% wartości projektu to dla wielu podmiotów szansa na stworzenie zaawansowanych technologicznie placówek edukacyjnych, umożliwiających zarówno osobisty rozwój zatrudnionej kadry, jak również kształcenie przyszłych ekspertów z wielu branż. Koszty administracyjne, mogące stanowić maksymalnie 10% wartości projektu stanowią szansę na zatrudnienie specjalistów z dużą wiedzą i doświadczeniem, pozyskanie zaangażowanej kadry pracowników, z którymi współpraca możliwa będzie przez długi okres. 

Branżowe Centrum Edukacji dla szkoły

Organ prowadzący szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe (publiczną/niepubliczną) lub organ prowadzący centrum kształcenia zawodowego (publiczne/niepubliczne) – , które w roku szkolnym 2021/2022 lub 2022/2023 prowadziły lub prowadzą kształcenie w co najmniej jednym zawodzie szkolnictwa branżowego lub w zawodzie realizowanym jako eksperyment pedagogiczny na podstawie zgody ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, ujętych w danej dziedzinie, której dotyczy Konkurs. mają możliwość aplikowania o środki w ramach partnerstwa, zarówno z pozycji lidera, jak również partnera w projekcie. Składając dokumentację konkursową zaplanować muszą zarówno wydatki inwestycyjne, jak również pozostałe koszty przedsięwzięcia.

Przykład BCU/BCU dla organu prowadzącego (np. jednostki samorządu terytorialnego) 

Funkcjonujące centrum branżowe jako lidera posiadać może organ prowadzący szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe w sposób zgodny z wymogami konkursu, na którego miejscu może znaleźć się przykładowo starostwo powiatowe, realizujące tym samym zadania samorządu terytorialnego w działalności oświatowej. Partnerstwo w tym przypadku powinno zostać nawiązane z odpowiednim centrum branżowym, w obszarze jednej ze wskazanych w załączniku do konkursu 120 branż.

Co nie podlega dotacji BCU

W ramach konkursu nie jest możliwe sfinansowanie jedynie działań inwestycyjnych lub samych zakupów środków trwałych, konieczne jest łączenie komponentów. Dotacji nie podlega również zakup gruntów, na których realizowane będą inwestycje. Jako niekwalifikowane uznaje się również wydatki zaplanowane do poniesienia po 30.09.2025 w wariancie I i po 30.06.2026 w wariancie II. Również wydatki poniesione niezgodnie z prawem zamówień publicznych, ocenione jako nieproporcjonalne czy niezgodne z przepisami prawa krajowego nie będą mogły otrzymać wsparcia. W naborze niekwalifikowane są również min. koszty pożyczek, podatku VAT dla podmiotów prywatnych czy nie odpowiednio udokumentowane. 

Korzyści ze współpracy z VSS Sp. z o.o. przy uzyskaniu dofinansowania na utworzenie Branżowego Centrum Edukacji

Projekty dotyczące utworzenia 120 centrów branżowych stanowią zupełną nowość, rozpoczynający się w październiku nabór będzie pierwszym tego typu sposobem wykorzystania środków pochodzących z KPO. Niemożność wykorzystania gotowych wzorów wniosków, a równocześnie wynikający z regulaminu brak możliwości poprawy kryteriów dostępowych i horyzontalnych sprawiają, że dokumentacja w momencie składania musi być przygotowana precyzyjnie, a działania podejmowane w ramach projektu zaplanowane racjonalnie i zgodnie z wymogami konkursu i obowiązującego prawa. Współpraca przy pozyskaniu dofinansowania z VSS Sp. z o.o. gwarantuje kompleksową obsługę projektu, ma na celu pozwolenie Wnioskodawcy na skupienie się na tym, co dla niego naprawdę jest ważne – zaplanowaniu efektywnej i korzystnej inwestycji, bez ryzyka popełnienia błędów w zakresie kryteriów formalnych. Dodatkowo, w przypadku uzyskaniu dofinansowania, o co starać się będzie zespół specjalistów z branży dotacji pracujący przy projekcie na rzecz Wnioskodawcy, koszt sporządzenia wniosku i załączników objęty zostanie dofinansowaniem jako koszt kwalifikowany. 

Skontaktuj się z nami!