Bezzwrotne dofinansowanie na budowę hali produkcyjnej
Dotacja na budowę hali produkcyjnej i skuteczne sposoby na to, aby otrzymać dofinansowanie to zagadnienie będące tak celem inwestycyjnym dla wielu przedsiębiorców, jak wyzwaniem dla firm doradczych. Dobry projekt to nie jedynie wysoka ocena punktowa, ale przede wszystkim przemyślana inwestycja, która faktycznie umożliwi wzrost innowacyjności, zdobycie nowych klientów, podniesienie jakości usług – przeznaczenie dofinansowania na to, aby dana firma po prostu działała lepiej. Sposób wydatkowania środków unijnych narzucony przez prawo i regulaminy nie pozwala na uzyskanie dofinansowania po prostu na budowę hali produkcyjnej – konieczny jest np. dodatkowo zakup maszyn czy oprogramowania, wdrożenie innowacji czy zwiększenie poziomu zatrudnienia.
Dotacja na halę – innowacje kluczem do sukcesu
W ramach współpracy na cel pozyskania środków na budowę hal produkcyjnych często usługi doradcze obejmują w pierwszej kolejności badanie potrzeb i możliwości przedsiębiorstw – bardzo rzadko można mówić o innowacyjności samej hali, często jednak właśnie takie (oczywiście po odpowiedniej analizie) okazują się same procesy produkcyjne czy produkty. Środki unijne często przeznaczone są po to, aby zwiększyć innowacyjność – co obejmować może bardzo różne działania. Dla firm kluczowe jest to, aby znać własne potrzeby – na tej podstawie stworzyć można listę wydatków, licząc się z możliwością, że w ramach wniosku może ona zostać zmodyfikowana celem dopasowania się do wymogów danego konkursu. Warto od początku rozważać inwestycję, która oprócz budowy hali produkcyjnej obejmuje np. zakup środków trwałych czy oprogramowanie umożliwiające wdrożenie innowacji do produkcji.
Czy dla budowy hali produkcyjnej ma znaczenie wielkość firmy i lokalizacja?
Przede wszystkim, o środki na budowę hali można się starać zarówno z programów ogólnopolskich, jak również dedykowanym poszczególnym regionom. W przypadku tych pierwszych, zgodnie z mapą pomocy regionalnej poziom dofinansowania zależy od województwa i wielkości firmy. Mniejszy poziom wsparcia przewidywany jest praktycznie zawsze dla średnich przedsiębiorstw, wyższy procentowo udział dotacji dedykowany jest dla firm mikro i małych.
Aktualnie planowany jest nabór w ramach środków pochodzących z FENG – kredyt technologiczny, konkurs ogłoszony zostanie w pierwszym kwartale 2023. Jest to bezzwrotna forma wsparcia, w której wnioskodawca – potencjalny inwestor uzyskuje kredyt w banku komercyjnym (na etapie wnioskowania wystarczająca jest promesa), który następnie częściowo spłacany jest dotacją. W ramach dotacji konieczne są innowacje technologiczne, możliwe jest również zaplanowanie środków na budowę hali, która wykorzystywana będzie w projekcie. Opracowanie wniosku o dotację w ramach kredytu technologicznego warto zlecić ekspertom od pozyskiwania dofinansowania – celem zapewnienia dopasowania dokumentacji do wymogów prawnych, a również przygotowania poprawnego projektu. Niepoprawnie napisany wniosek to nie tylko mniej punktów przy ocenie projektu, ale również potencjalne problemy przy jego rozliczaniu i kontroli.
Środki krajowe również umożliwiają pozyskanie dotacji na hale produkcyjne, o poziomie dofinansowania w zależności od regulaminu zawartego w danym konkursie, nie zdarzają się jednak przypadki, kiedy wsparcie dedykowane jest przykładowo jedynie na powiększenie przestrzeni magazynowej.
Znaczenie branży – czy każda firma może starać się o dotację?
Hale produkcyjne wykorzystywane są przez firmy średnie, małe i mikro, zarówno do produkcji, jak zapewniania przestrzeni magazynowej czy w dużych firmach socjalnej dla pracowników. Co do zasady, nie istnieją w tym zakresie ograniczenia – w zależności od danego konkursu, niektóre typy przedsiębiorstw mogą być natomiast preferowane – zgodnie z np. regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.
Każdorazowo przy ubieganiu się o dofinansowanie należy zapoznać się z kryteriami, wedle jakich oceniany będzie dany konkurs – działanie takie zwiększa szanse aby uzyskać wsparcie.
Przykładowo, w ramach kredytu technologicznego konkurs nie obejmował oceny ze względu na podstawową branżę przedsiębiorstw, znaczenie dla projektu miały przede wszystkim innowacje technologiczne i wspieranie tych przedsiębiorców, którzy działają w ramach inteligentnych specjalizacji.
Czy uzyskanie dotacji na rozbudowę firmy umożliwi budowę hali stalowej?
Generalnie, rodzaj hali w rozumieniu materiału jej wykonania bardzo rzadko określany jest w ramach kryteriów danego konkursu. Przykładowo, wspomniany już kredyt technologiczny nie definiuje w żaden sposób, na jaki materiał powinni zdecydować się przedsiębiorcy. Oczywiście istnieją wyjątki – jeśli przykładowo w ramach dotacji zaplanowano prace rozwojowe zmierzające do opracowania najlepszego materiału, należy zrealizować budowę w sposób określony w konkursie.